گیاه دارویی سیاه دانه

سیاه دانه
در این مطلب همراه شما مخاطبان گرامی هستیم در زمینه شناخت و بررسی خواص دارویی گیاه دارویی سیاه دانه

مقدمه بر معرفی گیاه دارویی سیاه دانه

گیاه سیاه دانه بـومی اروپـای جنـوبی، آفریقـای شمالی و آسیا است. دانه گیاه سیاهدانه که به سیاهدانـه معـروف است توسط مصری های باستان و پزشکان یونانی بـرای درمـان سردرد، احتقان بینی، آسم، آلرژی، تقویت سیـستم ایمنـی، درد دندان و کرم های روده ای و بـه عنـوان دیورتیـک، بـرای القـاء قاعدگی و افزایش تولید شیر مورد استفاده قرار میگرفته اسـت.

گیاهشناسی

گیاه سیاهدانه با نام علمی .Nigella sativa L گیاهی است با گل های سفید یا آبی کمرنـگ تـا آبی پررنگ دارای دانه های سفید شیری رنگ کـه در تمـاس بـا هوا سیاه رنگ می شوند.

کاربرد در طب سنتی

استفاده از این گیاه از قدیم الایام معمول بوده است، به طوری که بقراط از این گیاه در آثار خود نام برده است. دانه هایش اثر قاعده آور، ضد کرم، مسهل و زیاد کننده شیر دارد. علاوه بر این سیاه دانه به عنوان محرک، ضد نفخ و مدر نیز مصرف می شود و ضماد آن در درمان آبسه و روماتیسم کاربرد دارد.

همچنین درطب گذشته، این گیاه در درمان بیماری های مختلف کبدی و ناراحتی های تنفسی نیز مورد استفاده قرار گرفته است. درکتب طب سنتی سیاهدانه برای درمان بواسیر توصیه گردیده است.

اثرات فارماکولوژیک سیاه دانه

اثرات ضداکسایشی، ضدالتهابی، تقویت کننده سیستم ایمنی و آنتی هیستامینی روغن و عصاره دانه گیاه سیاهدانه باعث شده است. اثرات فارماکولوژیک متعددی مانند کاهش قند، چربـی و فشار خون بـالا، دفـع کننـده صـفرا و اسـید اوریـک، محـافظ بافـت هـای کبـد، کلیـه و قلـب و عـروق و همچنـین اثـرات  ضدمیکروب و ضدانگل از این گیاه گزارش شود.

توصیفات بیشتر از آثار دارویی سیاه دانه

گزارش تحقیقات متعدد حاکی از آن است که روغن و ترکیبات موجود در دانه گیاه سیاهدانه دارای اثرات فارماکولوژیک متعددی هستند. این ترکیبات به درمان فرآیندهای التهابی و بیماری های حساسیتی کمک می کنند، از اثرات کبدی داروهای هپاتوتوکسیک و نفر وتوکسیک پیشگیری می کنند، محافظ خوبی در برابر آسیب های مخاط دستگاه گوارش هستند، به مهار رشد سلول های سرطانی و بهبود فرآیند ایمنی در بدن کمک می کند و اثرات ضدمیکروبی مناسبی در شرایط آزمایشگاهی دارند، ولی مطالعات بالینی انسانی در مورد این گیاه گسترده نیست.

مطلب تکمیلی در بحث خواص دارویی

با توجه به نتایج تحقیقات آزمایشگاهی و مستندات مصرف آن در طب سنتی، بی تردید استفاده از آن در موارد افزایش خفیف فشار خون و همچنین افزایش قند و چربی خون سودمند است که نیاز به بررسی بیشتر در مطالعات انسانی دارد. در مورد عوارض مصرف گیاه مطالعات درون تنی انجام شده است که براساس آن مصرف سه ماهه آن در مقادیر معمول عارضه ای نداشته است ولی برای تعیین دقیقتر اثرات جانبی احتمالی مطالعات جامع در طولانی مدت لازم است.

مطالب مرتبط

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
Share on whatsapp
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Most Popular

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

دسته بندی Herbal Categories

On Key

Related Posts

اسانس گیری از گیاهان دارویی

از خدمات آزمایشگاه آوان در زمینه استخراج ترکیبات گیاهان دارویی، اسانس گیری از اندام های مختلف گیاهان دارویی می باشد. در این مطلب همراه شما

سیاه دانه

گیاه دارویی سیاه دانه

در این مطلب همراه شما مخاطبان گرامی هستیم در زمینه شناخت و بررسی خواص دارویی گیاه دارویی سیاه دانه مقدمه بر معرفی گیاه دارویی سیاه

شاه اسپرم

گیاه دارویی شاه اسپرم

در این مطلب همراه شما مخاطبان گرامی هستیم با معرفی گیاه دارویی شاه اسپرم مقدمه شاه اسپرم ( نام علمی : Tanacetum balsamita ) گیاهی

شمعدانی

مروری بر گیاه دارویی شمعدانی

در این مطلب همراه شما مخاطبان گرامی هستیم با معرفی گیاه دارویی شمعدانی معرفی گیاه دارویی شمعدانی گیاه شمعدانی (Pelargonium) یکی از گیاهان داروئی ارزشمند