اسماج چیست
بسیاری از ما برای پاکسازی محیط و تولید اکسیژن و جذب انرژی مثبت از گیاهان طبیعی در خانه استفاده می کنیم. برای استفاده از فواید گیاهان دارویی در منزل علاوه بر نگهداری آنها می توان از روش های دیگری نیز استفاده نمود.
اسماج چیست؟

دود مقدس ایجاد شده از سوختن گیاهان دارویی و یا مقدس جنبه معنوی و مذهبی بسیاری از فرهنگ‌ها و آیین‌ها در سراسر جهان است. در آمریکای شمالی این روشی معمول در بین مردم بومی است و با عنوان پاکسازی نامیده می شود. بسیاری از فرهنگ‌های بومی کانادا آیین پاکسازی را در فرهنگ خود دارند اما ممکن است عقاید مختلفی در رابطه با این مراسم و روش‌های برگزاری آن وجود داشته باشد. عمل پاکسازی با دسته‌ای از گیاهان مقدس به هم پیچیده شده انجام می شود که به آن اسماج گفته می‌شود.

اسماجینگ چیست؟

اسماجینگ از مراسم بومیان آمریکا برای برکت دادن و پاکسازی مردم و مکان هاست که معادل سوزاندن آرام گیاهان و گل ها در یک فضا است نشات گرفته است. اکنون علم ثابت کرده است که اسماجینگ به معنای واقعی کلمه هوا را پاکسازی می کند. در حقیقت ، یک مطالعه علمی که در سال ۲۰۰۷ در ژورنال Ethnopharmacology منتشر شد، نشان داد که دود دارویی می تواند باکتری های موجود در هوا را در یک فضای محدود کاملاً از بین ببرد. یک ساعت سوختن دود دارویی ۹۴٪ باکتری های موجود در هوا را کاهش می دهد و اثرات تصفیه ۲۴ ساعت در یک اتاق بسته داشت.

چه زمان هایی از اسماج استفاده کنید

اسماج را هر زمان که حس بهتری به شما می دهد می توانید استفاده کنید. اما در اینجا مواقعی که استفاده از اسماج مفید است را در زیر مطالعه کنید:

وقتی به خانه جدیدی نقل مکان می کنید. اسماجینگ می تواند به پاکسازی انرژی ساکنان قبلی، خلاص شدن از شر مانده های روحی قدیمی و هر نوع جوهر بد کمک کند.

وقتی احساس ناراحتی می کنید. برخی از وقایع، خواه دعوا یا فقط یک روز بد ، می تواند انرژی با بار منفی ایجاد کند که در فضای شما باقی مانده است. اسماجینگ به شما کمک می کند تا منفی بودن آن روز بد را از بین ببرید و دوباره شروع کنید.

برای ایجاد فضا برای یک شروع جدید. هر زمانی که  آماده پروژه جدید هستید از اسماج استفاده کنید. اما همچنین برای روز سال نو، قبل از شروع کار جدید، بعد از خانه تکانی بهاری اسماج ها می توانند مفید باشند.

چه گیاهانی در ساخت اسماج استفاده می شوند ؟ و خواص آنها چیست ؟

گیاه اسطوخودوس     خواص : رایحه خوش و آرامش بخش

گیاه بومادران            خواص : دفع سموم بدن و محیط

گیاه رزماری              خواص : حفاظت در برابر انواع میکروب ها

گیاه نعنا                  خواص : افزایش سلامتی جسمی و روحی

گیاه برگ سرو و کاج   خواص: پاکسازی و تصفیه محیط

گیاه خرگوشک          خواص : ضدعفونی کننده محیط ( علی الخصوص محیط هایی که در آنها بیمار بستری است )

گیاه اکالیپتوس         خواص : بازشدن مجاری تنفسی و رفع گرفتگی بینی

گیاه گل رز              خواص : افزایش آرامش و جذب انرژی های مثبت

فواید سوزاندن اسماج
 • پاک سازی محیط و از بین بردن باکتری های موجود در فضا
 • دفع انرژی های منفی
 • تصفیه هوا
 • دفع حشرات موذی
 • افزایش آرامش
 • رفع خستگی
 • رفع افسردگی
 • بهبود خلق و خو
 • رفع اضطراب
 • افزایش تمرکز
طریقه ساخت اسماج
 1. ابتدا گیاهان خود را آماده کنید و به صورت یک دسته گل درآورید.
 2. شما می توانید از گیاهان خشک استفاده کنید. اگر قصد خشک نمودن گیاهان مورد استفاده را دارید، برای دو روز گیاهان در زیر نور آفتاب یا جلوی باد پنکه یا گرمای بخاری یا پکیج قرار دهید اما از خشک شدن بسیار زیاد گیاهان جلوگیری کنید زیرا آنها بسیار شکننده خواهند شد.
 3. گیاهان برگ پهن را زیر و گیاهان ریزتر را رو قرار دهید تا گلهای ریزتر یا چوب دارچین یا پوست پرتقال از دسته گل یا اسماج خارج نشوند.
 4. یک رشته نخ را بردارید و به اندازه ۴ برابر طول اسماج ببرید.
 5. گره ساده پایین دسته گیاهان بزنید.
 6. بند اضافه ی گره رانبرید و ادامه نخ را دور اسماج پیچیده یک بار تا بالا رفته و دوباره زیگزاگی به پایین برگشته و دور گیاهان محکم بپیچید و مطمئن شوید گیاهان سرجای خود قرار گرفته اند.
 7. گیاهانی که از شاخه اسماج بیرون زده اند را بچینید تا کارتان تمیز تر شود.
 8. برای تزئین اسماج از غنچه های خشک و کوچک رز یا گل محمدی استفاده کنید.
 9. اکنون می توانید عملیات اسماجینگ یا سوزاندن گل ها را آغاز نمایید.

تهیه و تنظیم دزرتاریوم – میثم افضلی

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
Share on whatsapp
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Most Popular

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

دسته بندی Herbal Categories

On Key

Related Posts

اسانس گیری از گیاهان دارویی

از خدمات آزمایشگاه آوان در زمینه استخراج ترکیبات گیاهان دارویی، اسانس گیری از اندام های مختلف گیاهان دارویی می باشد. در این مطلب همراه شما

سیاه دانه

گیاه دارویی سیاه دانه

در این مطلب همراه شما مخاطبان گرامی هستیم در زمینه شناخت و بررسی خواص دارویی گیاه دارویی سیاه دانه مقدمه بر معرفی گیاه دارویی سیاه

شاه اسپرم

گیاه دارویی شاه اسپرم

در این مطلب همراه شما مخاطبان گرامی هستیم با معرفی گیاه دارویی شاه اسپرم مقدمه شاه اسپرم ( نام علمی : Tanacetum balsamita ) گیاهی

شمعدانی

مروری بر گیاه دارویی شمعدانی

در این مطلب همراه شما مخاطبان گرامی هستیم با معرفی گیاه دارویی شمعدانی معرفی گیاه دارویی شمعدانی گیاه شمعدانی (Pelargonium) یکی از گیاهان داروئی ارزشمند