گیاه دارویی مریم گلی

گیاه دارویی مریم گلی
معرفی گیاه دارویی مریم گلی

مریم گلی با نا علمی Salvia officinalis متعلق به خانواده labiatea گیاهی چند ساله و پرشاخه به ارتفاع ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر است که دارای ظاهر پر پشت بوده و برگ ها به صورت متقابل به رنگ سبز روشن و ضخیم و همچنین دارای شبکه ای از رگبرگ هاست.

گیاه شناسی مریم گلی

مریم گلی یک گیاه دارویی علفی و چندساله است کوه ارتفواع آن بوه ۴۰ تا ۸۰ سانتی متر می رسد. قسمت های مختلف این گیاه دارای کرک های خاکستری رنگ است و برگ های این گونۀ مریم گلی برخلاف گونه های دیگر بلند و نیزه ای شکل است. گل های این گیاه به رنگ آبی مایل به بنفش هستند.

مریم گلی دارای دو نوع برگ در طول ساقه است که یکی بیضوی و دندانه دار و دارای دمبرگ دراز در قاعده ساقه و دیگری برگ های کوچک نوک تیز ولی عاری از دمبرگ در قسمت های فوقانی ساقه است.

گل ها به رنگ آبی مایل به بنفش و به ندرت سفید است که در فاصله ماه های خرداد و تیر می روید، همچنین گل دارای نوش فراوان و معطرکه محبوب زنبور عسل است. میوه مریم گلی چهار فندقه و محصور در کاسه گل است.

جهت خرید بذر گیاه دارویی مریم گلی اینجا کلیک کنید
نیازهای اکولوژیکی گیاه دارویی مریم گلی

مریم گلی به دلیل اهمیت دارویی، در کشورمان کشت و کارمی شود که برای رشد به گرما و هوای خشک مطلوب نیاز دارد و باید در زمین های اصلاح شده، نفوذ پذیر، حاصل خیز و نسبتا مرطوب کشت شود که بهترین رشد آن در خاک های رسی غنی و زهکشدار صورت می گیرد و اراضی رو به آفتاب را ترجیح می دهد. مریم گلی گیاهی است مدیترانه ای که در طول رویش به گرما و هوای خشک نیاز دارد. مقاومت این گیاه به گرما زیاد است و بین ۵ تا ۷ سال عمر می کند.

کاشت، داشت و برداشت گیاه دارویی مریم گلی

تکثیر این گیاه بوسیلۀ بذر یا از طریق تقسیم بوته امکان پذیر است که برای این کار معمولا در روش کشت مستقیم بذرها را در اواخر آبان ماه در ردیف هایی با فاصلۀ ۵۰ سانتی متر و با فاصلۀ ۵۰ سانتی متر از هم کشت می کنند. کشت غیر مستقیم بذرها در اوایل بهار با استفاده از خزانه هوای آزاد صورت می گیرد. نشاهای حاصل را در اوایل پائیز به زمین اصلی منتقل می کنند که تکثیر این گیاه از طریق تقسیم بوته در گیاهان ۳ تا ۴ ساله در فصل پائیز انجا می شود.

داشت

بهار سال دوم یعنی اوایل اردیبهشت برای تسریع در رویش و افزایش عملکرد گیاه، ساقه گیاهان از فاصله ۸ تا ۱۰ سانتی متری سطح زمین بریده می شوند. پس از آن گیاه به سرعت رشد می کند و شاخه های جدید با برگ های انبوه به وجود می آیند که سرشار از اسانس است. در طول رویش گیاه وجین علف های هرز ضروری است. در مقیاس وسیع کشت، علاوه بر برداشت مکانیکی علف های هرز، مبارزه شیمیایی ضرورت دارد.

برداشت
چنانچه تکثیر توسط بذر انجام گیرد و بذرها به صورت مستقیم در فصل پائیز کاشته شده باشند یا نشاءها در فصل پائیز به زمین اصلی منتقل شده باشند می توان یک سال بعد محصول را برداشت کرد. در سال می توان تا ۳ بار محصول برداشت کرد. اولین برداشت قبل از گلدهی و اوایل خرداد انجام می گیرد. پیکر رویشی گیاه را در سطوح کم کشت به وسیله داس و در مقیاس وسیع کشت با ماشین و از حد فاصل بین قسمت چوبی شده و قسمت سبز ساقه برداشت می کنند. دومین و سومین برداشت به ترتیب در تابستان (اوایل مرداد) و پائیز (مهر) انجا می گیرد.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
Share on print
Print
Share on whatsapp
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک در شبکه های اجتماعی

Most Popular

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

دسته بندی Herbal Categories

On Key

Related Posts

اسانس گیری از گیاهان دارویی

از خدمات آزمایشگاه آوان در زمینه استخراج ترکیبات گیاهان دارویی، اسانس گیری از اندام های مختلف گیاهان دارویی می باشد. در این مطلب همراه شما

سیاه دانه

گیاه دارویی سیاه دانه

در این مطلب همراه شما مخاطبان گرامی هستیم در زمینه شناخت و بررسی خواص دارویی گیاه دارویی سیاه دانه مقدمه بر معرفی گیاه دارویی سیاه

شاه اسپرم

گیاه دارویی شاه اسپرم

در این مطلب همراه شما مخاطبان گرامی هستیم با معرفی گیاه دارویی شاه اسپرم مقدمه شاه اسپرم ( نام علمی : Tanacetum balsamita ) گیاهی

شمعدانی

مروری بر گیاه دارویی شمعدانی

در این مطلب همراه شما مخاطبان گرامی هستیم با معرفی گیاه دارویی شمعدانی معرفی گیاه دارویی شمعدانی گیاه شمعدانی (Pelargonium) یکی از گیاهان داروئی ارزشمند