خواص گیاهان داروییگیاهان داروئی

گیاه دارویی گزنه

گزنه
گیاه شناسی گزنه

گزنه دارای گونه‌های متعددی است ولی سه گونه عمده آن که از نظر دارویی مورد توجه هستند و  در ایران نیز یافت میشوند عبارتند از گزنه درشت، گزنه کوچک و گزنه یونانی. نکته قابل ذکر این است که این سه گونه تفاوت چندانی باهم ندارند و گونه گزنه درشت و گزنه کوچک از زمان‌های بسیار دور مورد توجه قرارداشته و از گونه‌های مهم به شمار می‌آیند.

گزنه گیاهی است علفی، چندساله و دارای ساقه‌های راست به ارتفاع ۰/۵ تا یک متر و حتی بیشتر که کما بیش در اماکن مخروبه، باغ‌ها و نقاط مرطوب خارج شهر، به حالت خودرو می روید. این گیاه دارای اعضای پوشیده از تارهای مخروطی شکل و گزنده دارد که در صورت لمس کردن ، محتویات سوزآور آن در پوست بدن وارد می گردد که تولید خارش و سوزش می کند و شاید به همین دلیل آن را گزنه نامیده اند.

کاربرد و خواص گیاه دارویی گزنه

قسمت های مختلف گیاه گزنه: گل ، برگ، ریشه و ساقه دارای خواص درمانی و دارویی است. این گیاه حاوی سکرتین می باشد که یک محرک قوی برای غدد مترشحه معده، روده، کبد و کیسه صفرا است. در واقع در تنظیم چربی خون و قند خون نقش دارد اما گزلین ماده موثر بدست آمده از گیاه گزنه اثری شبه انسولین دارد.

گزلین سبب تسهیل و ورود گلوکز به درون سلول می شود گزلین با ایجاد منفذ در جدار سلول قادر به انتقال گلوکز به درون سلول است. مولکول های ده گانه گزلین به هم چسبیده و ایجاد تونل کرده و موجب ورود قند یا گلوکز به داخل سلول می شود به این ترتیب قند خون پایین می آید اهمیت آن این است که به طریق خوراکی نیز قادر به کاهش قند خون می باشد.

 

با توجه به این نکته که گیاه دارویی گزنه از گیاهان بومی ایران می‌باشد، شناخت گیاه شناسی و کاربردی این گیاه خالی از لطف نبود.

تهیه و رائه شده توسط دزرتاریوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *