خواص گیاهان داروییگیاهان داروئی

گیاه دارویی کاکوتی

کاکوتی
شناخت گیاه دارویی کاکوتی

کاکوتی گیاهی است متعلق به تیره نعناع که بخش‌های هوایی آن به صورت ادویه مصرف می‌گردد. این گیاه در اغلب مناطق شمالی و غربی و بخش‌هایی از مرکز ایران می‌روید. تمام قسمت‌های این گیاه در طب گیاهی مورد استفاده دارد. بسیاری از گونه‌های گیاهی هستند که در طب سنتی ملل مختلف به واسطۀ خواص آنتی‌اکسیدانی و نقش در کاهش استرس اکسیداتیو به کاهش قند خون منجر شده و برای درمان دیابت قندی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد و خواص گیاه دارویی کاکوتی

این گیاه در درمان بیماری‌های معده و روده با منشاء روانی و بیماری‌های اسهال توام با تحریکات عصبی، نقش موثر و آرام بخشی دارد. همچنین در تنظیم اعمال گوارشی و تقویت کبد به ویژه کمک به هضم غذا کاربرد دارد.

از خواص درمانی این گیاه،خلط‌‌ آور، بادشکن و مقوی معده است. در بعضی نواحی مخلوط گرد دانه آن با عسل، جهت درمان دیسانتری به کار می‌رود. درمناطق مختلف از پودر خشک شده این گیاه به عنوان چاشنی بر روی ماست و لبنیات استفاده می‌شود. همچنین در معالجه امراض معده و به عنوان ضد عفونی کننده برای رفع سرماخوردگی مورد استفاده دارد.

با توجه به این نکته که گیاه دارویی کاکوتی از گیاهان بومی ایران می‌باشد، شناخت گیاه شناسی و کاربردی این گیاه خالی از لطف نبود.

تهیه و رائه شده توسط دزرتاریوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *