خواص گیاهان داروییگیاهان داروئی

گیاه دارویی زالزالک

زالزالک
در این نوشتار دزرتاریوم شما مخاطبان گرامی را با گیاه دارویی زازالک آشنا میکند
گیاه شناسی زالزالک

سرخ ولیک ( زالزالک ) با نام علمی Crataegus از خـانواده گـل سرخیان (Rosaceae) در ایران دارای ۲۷ گونه است. نـام آن در تهران زالزالک، در فارس و در سردشت گوژ زرده است. سرخ ولیک ها (زالزالک ها) درختچه‌ها و درختانی تا ارتفاع ۷/۵ متـر بـا شاخه‌های خاردار، برگ‌های لُب دار و گل‌های سفید مایل به گلی و بسیار معطرند، میوه‌های آنها شفت و خوراکی هستند.

ترکیبات موجود در زالزالک

مهــمتــرین ترکیبــات دارویــی ایــن گیاهــان ۱ تــا ۳ درصــد آنتوسیانیدین‌ها و پرو آنتوسیانیدین‌ها هستند که جـزء ترکیبـات فلاونوئیـدی مـی‌باشـند. اثـرات مهـم ایـن گیاهـان مربـوط بـه فلاونوئیدها و پروآنتوسیانیدین‌ها است که به مقدار زیاد در آنهـا وجود دارند.

خواص دارویی گیاه زالزالک

این مواد از آنتی اکسیدان‌های قـوی هسـتند. میوه‌ها و دانه‌های سرخ ولیک قادر بـه کـاهش اسـید اوریـک و درمان نقرس می باشند. سرخ ولیک در کاهش فشارخون و حمله‌های قلبی،کاهش کلسترول سرم و تقویـت حرکـات قلـب بسـیار موثر است و به طور گسترده‌ای در اروپا برای کاهش فشار خـون و به عنوان مقوی قلب مصـرف مـی شـود. از نظـر کلینیکـی داروی مناسبی برای فشار خون، تصلب شرائین و احتقـان قلـب، ضـعف عضلات قلب و نارسایی کرونر است.

 

مطالعه و شناخت گیاهان دارویی بومی ایران از مواردی است که باید توسط علاقه مندان مورد توجه قرار گیرد. به همین خاطر سعی بر آن داریم تا با نوشتارهای کوتاه و مفید شما مخاطبان گرامی را از حیث منابع علمی و مفید پوشش دهیم. 

تهیه و ارئه توسط دزرتاریوم

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *