خواص گیاهان داروییگیاهان داروئی

گیاه دارویی پنیرک

گیاه دارویی پنیرک

معرفی گیاه دارویی پنیرک

از میان گونه های متعدد مورد استفاده در طب سنتی، پنیرک به دلیل تنوع در کاربرد، برجسته تر است و مصرف آن به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد بازمی گردد. در منطقه ای از سوریه، مطالعات باستان شناسی وجود بذر پنیرک را در جرم دندان فسیل انسان ها نشان داد. محققان نتیجه گرفتند که به دلیل کاربرد این گیاه به عنوان یک ماده غذایی و همچنین خواص دارویی، احتمالا سابقه استفاده از آن بسیار طولانی است.

خواص گیاه دارویی پنیرک

پنیرک یکی از گیاهان دارویی ارزشمند است که در طب سنتی در درمان بسیاری از بیماریها بکار برده شده است. این گیاه منبع غنی از ویتامین های B ،A و C بوده و به عنوان یکی از گیاهان مؤثر در کاهش عوارض سرماخوردگی بویژه سرفه، همچنین در درمان التهابات تنفسی، مجاری ادراری و گوارشی و نیز جوش های پوستی می باشد.

گونه های مختلف گیاه دارویی پنیرک

در منابع طب سنتی بـه دو نـوع بسـتانی و بری آن اشاره شده است. و همچنین عنوان شـده کـه نـوع بـری آن نیـز شامل دو نوع است: صغیر و عظیم. طبیعـت پنیـرک از دیـدگاه طب سنتی سرد و تر اسـت.

کلید شناسایی گونه:
گونه Malva sylvestris

برگ ها با لوب های کم عمق و گرد، گاهی تقریباً کامـل، پیش کاسبرگ سه تایی، گلبرگ هـا ۳ تـا ۴ برابـر طـول قطعـات کاسبرگ ها، برچه میوه ها با چروکیدگی های مشـبک و عرضـی، کرک داریا بی کرک.

پنیرک

 

گونه Malva neglecta

برگ ها با لوب های کم عمق و گرد، گاهی تقریبا کامـل، پیش کاسبرگ سه تایی، گلبرگ ها بـا طـولی کمتـر از ۲/۵ برابـر طول کاسبرگ ها یا به ندرت بلندتر از آن، برچه میوه ها صاف بـا کرک های متراکم در بخش پشتی.

پنیرک

 

با توجه به مطالب فوق اهمیت مطالعه و شناخت گونه های مختلف گیاه دارویی پنیرک مشخص میگردد، در این نوشتار سعی بر آن بوده است که با حداقل توصیف و ارائه تصاویر واضه تتفاوت این دو گونه مشخص شود و به شناخت گونه ها توسط مصرف کننده کمک کرده باشد.

تهیه و ارائه توسط دزرتاریوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *