گیاهان داروئی

نگاهی به آینده گیاهان دارویی

اینده گیاهان دارویی

در قرن حاضر تحقیقات گسترده ای بر روی گیاهان دارویی انجام پذیرفته و داروهایی با ماده مؤثره طبیعی افق های جدیدی را برای جامعه ی پزشکان و داروسازان پژوهشگر گشوده است. به طوری که در حال حاضر حدود یک سوم داروهای مورداستفاده در جوامع انسانی را داروهایی با منشأ طبیعی و گیاهی تشکیل می دهد و صنایع داروسازی جهان تلاش می کند ساخت شیمیایی اقلام مربوط به دو سوم بقیه داروها نیز به تدریج منسوخ و به منابع گیاهی متکی گردد.

در سال های اخیر گیاهان دارویی ثبت و اصلاح شده مختلفی در کشورهای مختلف گزارش شده اند. بهبود صفات مورفولوژیکی و تولیدات بیولوژیکی و تغییر سطوح ذخیره ای از عوامل فعال و مهم ترین اهداف در هر برنامه اصلاحی گیاهان دارویی هستند و مطالعه تنوع ژنتیکی در ژرمپلاسم موجود گیاهان پیشنیاز هر برنامه اصلاحی گیاهان دارویی است.

تجارت جهانی گیاهان دارویی در سال ۲۰۰۳ طبق آمار سازمان بهداشت جهانی بیش از ۶۱ میلیارد دلار بوده در سال های اخیر جهانی شدن تجارت و استفاده از گیاهان دارویی باعث شده که استفاده خانگی، دارویی و صنعتی این گیاهان مهیا شود. اختلاف قیمت بین گیاهان وحشی و کشت شده می تواند به علت مناسب بودن گیاهان وحشی و غیرقابل دسترس بودن مواد گیاهی قابل کشت باشد که عملیات جمع آوری از عرصه طبیعی را در برخی از مناطق تشویق می کند. لذا بسیاری از این گیاهان عمدتاً به لحاظ استفاده اقتصادی و نبود منابعی برای حفاظت، در حال انقراض هستند.

لذا با توجه به موارد گفته شده، همواره کشت و براداشت گیاهان دارویی به شکل زراعی توصیه میگردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *