گیاهان داروئی

گیاهان دارویی ثروتی فراموش شده در محاسبات اقتصادی و زیست محیطی

توسعه اقتصادی گیاهان دارویی

بررسی اقتصادی و زیست محیطی گیاهان داروئی

با توجه به تنوع بی نظیر ژنتیکی گیاهی در ایران در کشور ما تاکنون ۶ تا ۸ هزار گونه گیاه دارویی شناخته شده که در نوع خود منحصربه فرد است، ولی متأسفانه هیچ گاه به این ثروت ملی در محاسبات اقتصادی و زیست محیطی بهای لازم داده نشده و این در حالی است که کشورهای دیگر که توان بالقوه ایران را ندارند، سرمایه گذاری های کلانی در این زمینه انجام داده اند. 

عرصه ۹۰ میلیون هکتاری مراتع و ۱۴ میلیون هکتاری جنگل های کشور مناسب رویش گیاهان دارویی بوده و به علت کمبود اعتبار و نیروی انسانی لازم تنها یک میلیون هکتار از این عرصه ها را تحت پوشش طرح های بهره برداری از گیاهان دارویی دارد. پروفسور آندو استاد دانشگاه چیبای ژاپن نیز در این رابطه می گوید: طبق اسناد موجود، درگذشته گیاهان دارویی از طریق جاده ابریشم که ایران در بخش دیگر این جاده بود وارد این کشور می شد.

 

با وجودی که در قرن ۲۱ مبلادی قرار داریم، وضعیت همچنان به حال خود باقی است و گیاهان دارویی این کشور همچنان از مسیر جاده ابریشم، اما به طرق مختلفی به این کشور وارد می شود. در حال حاظر ۸۰ درصد از داروهای گیاهی مورد نیاز ژاپن از چین که در مسیر جاده ابریشم و در همسایگی این کشور قرار دارد، وارد این کشور می شود.

در این حال، این احتمال وجود دارد که در سال های آینده دولت چین بخواهد صادرات گیاهان دارویی تولیدی این کشور را به ژاپن متوقف کند و بر این اساس ما باید کشور تأمین کننده کننده جدیدی برای گیاهان دارویی موردنیاز این کشور بیابیم. پروفسور آندو با بیان اینکه ایران در سوی دیگر جاده ابریشم واقع است و بهترین گیاهان دارویی جهان در این کشور قرار دارد، می گوید: ما تحقیقاتی را در زمینه گیاهان دارویی در ایران انجام داده ایم و مشخص شد که در این زمینه ایران یکی از کشورهای بسیار غنی است. وی خاطرنشان کرد: ایران گیاهان دارویی زیادی برای مطالعات دارویی به ویژه برای استادان ژاپنی و ایرانی دارد و بر این اساس ما آمادگی بررسی گیاهان دارویی ایران و ارزیابی آن ها و ایجاد دستگاه های سودمند از طریق همکاری های مشترک راداریم.

 

ارائه شده توسط دزرتاریوم

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *