گیاهان داروئی

جایگاه تجارت گیاهان دارویی

ارزش تجارت گیاهان دارویی

متکی بودن اقتصاد ایران بر درآمدهای نفتی و تأثیرپذیری درآمدها از مسائل سیاسی و اقتصادی، آسیب پذیری اقتصاد کشور را موجب شده است. یکی از راه های مقابله با این چالش، توسعۀ تولیداتی است که ضمن بهبود وضع اقتصاد داخلی سبب افزایش صادرات غیرنفتی می شود. بخش کشاورزی و صنایع مربوط به آن، از شالوده های اصلی اقتصاد کشورهای مختلف به خصوص جوامع درحال توسعه به شمار می رود.

یکی از زیر مجموعه های بخش کشاورزی که در ایران کمتر مورد توجه قرارگرفته است گیاهان معطر و صنایع پایین دستی مربوط به آنها است. ارزش دارویی، تقاضای بازار و سطح فراوری از مهمترین شاخصه ای سنجش اقتصادی یک گیاه دارویی است. به گزارش سازمان خوار بار جهانی، ارزش تجارت جهانی گیاهان دارویی که در حال حاضر حدود صد میلیارد دالر در سال است، در سال ۲۰۵۰ میلادی به رقم پنج تریلیون دلار خواهد رسید.

کشور ایران با داشتن شرایط اقلیمی و تنوع گیاهی به مراتب بهتر از اروپا، در حال حاضر تنها ۶۰ تا ۹۰ میلیون دلار از تجارت جهانی گیاهان دارویی را به خود اختصاص داده است. بازار قابل توجه مواد معطر و طعم دهنده های طبیعی به صورت خام و بازار بزرگ محصولات مصرفی حاوی این مواد در کنار مزیت های نسبی موجود در کشور، اهمیت توجه به این صنعت و سرمایه گذاری در این بخش را نشان می دهد.

 

ارائه شده توسط دزرتاریوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *