گیاهان داروئی

مروری بر مصرف گیاهان دارویی

مصرف گیاهان دارویی
نگاهی بر تاریخچه گیاهان دارویی

از روزگاران کهن و از زمانی که انسان پا به عرصه جهان نهاد همواره در پی تلاش برای معاش و زندگی بهتر و رفع نیازمندی های خود سعی و کوشش نمود. در این راستا کسب تجربیات ارزنده که تنها به طور تصادفی به خلق آنها دست زد منجر به بهره برداری از طبیعت اطراف خود جهت بهتر نمودن زندگی در طی سال های متوالی بوده است. ارزشمندترین تجربه ای که اکنون یادگار پیشینیان و ثروت رسیده از آنها به دست بشر امروزی است، استفاده از گیاهان به عنوان طبیعی ترین مواد موجود در اطراف او جهت درمان و حتی پیشگیری از بیماری ها که بالطبع آسانتر از درمان است می باشد.

دلیل استفاده از گیاهان دارویی

علم استفاده از گیاهان دارویی در سراسر دنیا از مهمترین علوم پزشکی بوده و اهمیت آن تا جایی بود که برخی از کشورها به کاشت و برداشت برخی از مهمترین آنها همت می گماشتند. وجود کتاب های به جا مانده و مرور تاریخ های گذشته ملل مختلف دلیلی بر این مدعاست. امروزه با وجود حجم بالای محصولات دارویی با منابع شیمیایی همچنین بروز بیماری های گوناگون و صعب العلاج و نیز درمان سریع بیماری ها با داروهای سنتتیک که درد و تألم بیماری را سریع فروکش می نماید، جایگزینی گیاهان دارویی جهت درمان آنها که دارای روند درمان تقریباً طولانیتری نسبت به داروهای شیمیایی دارد، مشکل و حتی غیرمحتمل به نظر می رسد.

توصیه ای در گیاهان دارویی

به عقیده حکمای طب قدیم همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده و حفظ و تعادل طبایع بدن با مصرف منابع طبیعی اطراف بدن مهیا خواهد شد. لذا مصرف گیاهان دارویی که مهمترین منبع طبیعی است رسیدن به این امر را امکانپذیر خواهد نمود. بنابراین جمع آوری اطلاعات گیاهان دارویی و نحوه مصرف آنها از مکان های مختلف کشور که از نسلی به نسل بعد منتقل شده، منبع با ارزشی از طب قدیم در زمان حال می باشد.

 

ارائه شده توسط دزرتاریوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *