گیاهان داروئی

گیاهان دارویی

تعریف گیاهان دارویی

گیاه دارویی به گیاهانی گفته می شود که تمام آن یا اجزایی از آن به صورت تازه، خشک شده یا فراوری شده جهت تشخیص، درمان، پیشگیری، کمک به اعمال فیزیولوژیکی و حفظ بهداشت بدن انسان بکار می رود. گیاهانی به عنوان گیاه دارویی شناخته می شوند که دارای صفات زیر باشند: در پیکر این گیاهان مواد خاصی ساخته و ذخیره می شود به نام مواد مؤثره (مواد فعال) که این مواد تأثیر فیزیولوژیکی بر پیکر موجود زنده بر جا می گذارند. این گیاهان برای مداوای برخی از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند.

ترکیبات موجود در گیاهان دارویی

مواد فعال مذکور در طی یک سلسله فرآیندهای ویژه و پیچیده بیوشیمیایی، به مقدار بسیار کم معمولا کمتر از وزن خشک گیاه ساخته می شوند و به متابولیت های ثانویه نیز معروف هستند. کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی، صرفاً به خاطر استفاده از مواد مؤثره آنها صورت می گیرد. ممکن است اندام خاصی چون ریشه، ساقه، برگها، گل و … حاوی مواد مؤثره موردنظر باشد. ازاین رو، نمی توان تمام اندام های گیاه مربوطه را منبع ماده دارویی موردنظر دانست.

معمولا از اندام های موردنظر به صورت تازه استفاده نمی شود. یعنی، اندام های موردنظر باید تحت تأثیر عملیات خاصی چون: تمیز شدن، هوا خوردن، خشک شدن و … قرار گیرند و پس از آن مورداستفاده واقع شوند. گیاهان دارویی حاوی مواد مؤثره، در مقایسه با عموم گیاهان مورد عمل در کشاورزی چون غلات و سبزی ها که به طور عام و روزمره مورداستفاده انسان اند، در موارد خاصی قابل استفاده اند.

گیاهان دارویی گیاهانی هستند که یک یا برخی از اندام های آنها حاوی ماده موثره است . این ماده که کمتر % ۱ از وزن خشک گیاه را تشکیل می دهد دارای خواص دارویی موثر بر موجودات زنده است . همچنین کاشت ،داشت و برداشت این گیاهان به منظور استفاده از ماده موثره آنها انجام می گیرد . تاریخچه طب گیاهی به اندازه قدمت بشر است یعنی با پیدایش اولین بیماری ها انسان به طور غریزی شروع به درمان با آنها کرد و این درمان را با مواد اطراف و البته گیاهان فراوان و متفاوتی که در اطراف و اختیارش بودند آغاز نمود .

استفاده از گیاهان دارویی

انسان با گذشت زمان به تدریج با قدرت معجره آسای گیاهان در درمان بیماریها و امراض آشنا و آنها را به کار بست . اگر چه علاقه و توجه به این گیاهان مفید در سال های گذشته ناچیز بوده ولی خوشبختانه اخیراً مورد توجه و عنایت بیشتری قرار گرفته است . اما باید دانست که گرچه گرایش به استفاده از داروهای گیاهی طی چند دهه اخیر رواج بیشتری پیدا کرده ولی عوارض ناشناخته آن تهدید جدی برای مصرف خودسرانه و بیش از حد مجاز آنها محسوب می شود .

در حال حاضر تصور غلطی که وجود دارد آن است که داروهای با منشاء گیاهی عوارض کمتر داشته و کم خطرند در حالی که این تصور درست نیست و هر دارویی با منشاء گیاهی عالوه بر منافع ، عوارضی نیز دارد . لذا توصیه می شود قبل از استفاده از آنها با پزشک مشورت و داروهای گیاهی از مراکز فروش معتبر یا عطاری های دارای مجوز تهیه و هنگام عوار خرید به ض جانبی و نحوه مصرف دقت شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.